Jump to content

NET Developers Poland FB group [PL]

Posted on:April 5, 2016 at 02:00 AM

This post will be in polish since it is totally related to polish .NET group on Facebook

Geneza

Grupa .NET Developers Poland (dalej w skrócie NETDPL) powstała w celu dzielenia się wiedzą na temat nowości ze świata .NET.

W pewnym momencie przestałem ogarniać ogrom wszystkich newsów pojawiających się w setkach miejsc i udało mi się stworzyć lokalny (polski) eko-system do dzielenia się wartościownymi informacjami jako grupę na Facebooku.

Dlaczego chcesz dołączyć do grupy .NET Developers Poland?

Jest to standardowe pytanie zadawane 99% osób, które chcą dołączyćdo NETDPL. Ma ono na celu zweryfikowanie, że dana osoba na prawdę jest zainteresowana tematem. Najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie czy osoba X pasuje do profilu grupy i czy wniesie coś wartościowego od siebie.

Nie interesują mnie osoby, które będą informować o nowych postach na swoim blogu - do tego jest RSS. Albo osoby mówiące tylko o konferencji, którą organizują.

Jeżeli ktoś wysłał prośbę i nie została ona rozpatrzona niech napisze do mnie na FB wiadomość prywatną.

Wyjątki

Czasem, w drodze wyjątku, przyjmuję do grupy osoby nie będące programistami. Jest rekruter, które czasem wrzuca linki do ciekawych postów rekrutacyjnych. Jest prawnik ds. IT (jak kolwiek by to nazwać). Chodzi o to, że ich posty i komentarze są wg. mnie przydatne dla nas jako programistów. Oni mają też jakieś plusy dla siebie (chociaż nie pytałem o to).

Zasady

Grupa przeznaczona jest dla programistów. Nie tylko programistów .NET. Uważam, że warto dać możliwość wypowiedzenia się kazdemu - jeżeli ma do powiedzenia coś wartościowego. Zasady są dość rekstrykcyjne, ponieważ w przeciwnym razie NETDPL skończyła by jak 99,99% grup na FB - jak spam placeholder. Nie interesuje mnie anarchia :)

Grupa posiada regulamin. Każdy z członków może zaproponować jego ulepszenia. Do wersji 1.0 jeszcze daleko, także myślę, że razem coś ulepszymy :)

Podgrupy

Wraz z rozwojem NETDPL zaszła potrzeba wyodrębnienia “logicznie niespójnych elementów”. Głównym celem jest dzielenie się wiedzą i porty o pomoc albo “nękania” rekruterów spowodowały, że wypączkowały dwie podgrupy:

Każda z powyższych grup ma swój mały regulamin, żeby wszystko trzymało się jakichś zasad.

Usuwanie postów i follow-up

Facebook ma przynajmniej jeden dość nurtujący problem. Otóż ciężko odwołać się do usuniętych postów.

Przykład: Osoba dodaje post niezgodny z regulamin po czym wywiązuje się “walka w komentarzach”. Przychodzę po kilku godzinach na pobojowisko, gdzie dogorywają waleczni programiści broniących swoich racji i… chce usunąć post bo łamie regulamin. Nie czuję sie z tym dobrze, bo w zasadzie wrzucam wszystko do /dev/null… bez wytłumaczenia itp. Nie chcę robić tego tak ostro, ale FB nie daje innej możliwości na tę chwilę. Dlatego proszę piszcie do mnie jak uważacie, że coś nie zostało do końca wyjaśnione.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić o co chodzi w grupie .NET Developers Poland.

Czekam na ewentualne sugestie.